Diodes Incorporated DMN3007LSSQ-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
DMN3007LSSQ-13
Datasheet
DMN3007LSSQ-13 PDF
Description
MOSFET N-CHANNEL 30V 16A 8SO
Attribute Name Attribute Value
FET Type P-Channel
Supplier Device Package PG-TSDSON-8
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45nC @ 10V
Vgs (Max) ±25V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3360pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Ta), 40A (Tc)
Part Status Last Time Buy
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3.1V @ 73µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 20A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 2.1W (Ta), 52W (Tc)