Diodes Incorporated DMN2100UDM-7
Model
DMN2100UDM-7
Datasheet
DMN2100UDM-7 PDF
Description
MOSFET N-CH 20V 3.3A SOT-26
Availability
IN STOCK
Stock: 1785
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-75A
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.25Ohm @ 500mA, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 250mW (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package SC-75A
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.6nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 30pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 330mA (Ta)