Diodes Incorporated DMN2005UPS-13
Model
DMN2005UPS-13
Datasheet
DMN2005UPS-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 20V 20A POWERDI5060
Availability
IN STOCK
Stock: 1216
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® SO-8
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17mOhm @ 7.1A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® SO-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 44nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2086pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V