Diodes Incorporated DMN2005UFG-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
DMN2005UFG-13
Datasheet
DMN2005UFG-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 20V 18.1A POWERDI-8
Availability
IN STOCK
Stock: 2792
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 29mOhm @ 6.4A, 4.5V
Series µCool™
Power Dissipation (Max) 700mW (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 6-UDFN (2x2)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±8V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2600pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V