Diodes Incorporated DMN10H220LVT-13
Model
DMN10H220LVT-13
Datasheet
DMN10H220LVT-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 1.87A TSOT26
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 5.3A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 8-SOP
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.8nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 336pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.3A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V