Diodes Incorporated DMN10H220L-13
Model
DMN10H220L-13
Datasheet
DMN10H220L-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 1.6A SOT23
Attribute Name Attribute Value
Series -
Power Dissipation (Max) 330mW (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package SOT-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 392nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 30pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 320mA (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-523
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2Ohm @ 500mA, 10V