Diodes Incorporated DMN10H170SVT-13
Model
DMN10H170SVT-13
Datasheet
DMN10H170SVT-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 2.6A TSOT26
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 9A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 800mW (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package U-DFN2020-6 (Type F)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22.6nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1320pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14.1A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 3.7V, 10V