Diodes Incorporated DMN10H170SK3Q-13
Model
DMN10H170SK3Q-13
Datasheet
DMN10H170SK3Q-13 PDF
Description
MOSFET N-CHAN 61V 100V TO252
Availability
IN STOCK
Stock: 2159
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 8-SO
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.2nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±8V
Drain to Source Voltage (Vdss) 16V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 528pF @ 12.8V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.66A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 600mV @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 120mOhm @ 1A, 4.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 5W (Tc)