Diodes Incorporated DMN10H170SFGQ-13
Model
DMN10H170SFGQ-13
Datasheet
DMN10H170SFGQ-13 PDF
Description
MOSFET BVDSS: 61V-100V POWERDI33
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.9mOhm @ 14A, 10V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 33W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1850pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Ta), 28A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA