Diodes Incorporated DMN10H170SFDE-13
Model
DMN10H170SFDE-13
Datasheet
DMN10H170SFDE-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 2.9A 6UDFN
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 30mOhm @ 6A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.4W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package SC-59
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.5nC @ 5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 755pF @ 10V