Diodes Incorporated DMN10H120SFG-7
Model
DMN10H120SFG-7
Datasheet
DMN10H120SFG-7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 3.8A POWERDI
Availability
IN STOCK
Stock: 2427
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package SOT-523
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.57nC @ 4.5V
Vgs (Max) 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9pF @ 3V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100mA (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-89, SOT-490
Vgs(th) (Max) @ Id 900mV @ 250µA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3Ohm @ 10mA, 4V
Series -
Power Dissipation (Max) 250mW (Ta)