Diodes Incorporated DMN10H100SK3-13
Model
DMN10H100SK3-13
Datasheet
DMN10H100SK3-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 18A TO252
Availability
IN STOCK
Stock: 4501
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Ta), 40A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 1.6V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 20A, 4.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 40W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-DFN (3x3)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 43nC @ 10V
Vgs (Max) ±12V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4630pF @ 10V