Diodes Incorporated DMN10H099SFG-13
Model
DMN10H099SFG-13
Datasheet
DMN10H099SFG-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 4.2A
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 840pF @ 50V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VFDFN Exposed Pad
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 32mOhm @ 8A, 10V
Series AlphaSGT™
Power Dissipation (Max) 4.1W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-DFN (2x2)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V