Diodes Incorporated DMN1016UCB6-7
Model
DMN1016UCB6-7
Datasheet
DMN1016UCB6-7 PDF
Description
MOSFET N-CH 12V 5.5A U-WLB1510-6
Availability
IN STOCK
Stock: 2675
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 3.3A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 1W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerDI3333-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.6nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 549pF @ 50V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.8A (Ta)