Diodes Incorporated DMN1008UFDF-7
Model
DMN1008UFDF-7
Datasheet
DMN1008UFDF-7 PDF
Description
MOSFET N-CH30V SC-59
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 21mOhm @ 10.5A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 27.8W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® 1212-8
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1350pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® 1212-8
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA