Diodes Incorporated DMN1004UFV-7
Model
DMN1004UFV-7
Datasheet
DMN1004UFV-7 PDF
Description
MOSFET N-CH 12V 70A POWERDI3333
Availability
IN STOCK
Stock: 1734
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Base Part Number MIC94052
Vgs(th) (Max) @ Id 1.2V @ 250µA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Series -
Rds On (Max) @ Id, Vgs 84mOhm @ 100mA, 4.5V
FET Type P-Channel
Power Dissipation (Max) 270mW (Ta)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package SC-70-6
Vgs (Max) 6V
Drain to Source Voltage (Vdss) 6V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Ta)
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V