Diodes Incorporated DMN1004UFV-13
Model
DMN1004UFV-13
Datasheet
DMN1004UFV-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 12V 70A POWERDI3333
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 560mOhm @ 1.5A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 33W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-DFN (3x3)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.2nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 250V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 370pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.5A (Ta), 5A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 4.3V @ 250µA
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)