Diodes Incorporated DMN1004UFDF-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
DMN1004UFDF-13
Datasheet
DMN1004UFDF-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 12V 15A UDFN2020-6
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 1.4V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 43mOhm @ 3A, 4.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package SC-88FL/MCPH6
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.9nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 12V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 660pF @ 6V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V