CTS-Frequency Controls 402F20033CJT
Manufacturer
CTS-Frequency Controls
Model
402F20033CJT
Datasheet
402F20033CJT PDF
Description
CRYSTAL 20.0000MHZ 9PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Series 402
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Ratings -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Frequency 20.48MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Load Capacitance 9pF
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability ±30ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±30ppm