Citizen Finedevice Co., LTD. CS20-11.0592MABJ-UT
- Manufacturer
- Citizen Finedevice Co., LTD.
- Model
- CS20-11.0592MABJ-UT
- Datasheet
- CS20-11.0592MABJ-UT PDF
- Description
- CRYSTAL 11.0592MHZ 18PF SMD
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Load Capacitance | 18pF |
| Size / Dimension | 0.457" L x 0.217" W (11.60mm x 5.50mm) |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Type | MHz Crystal |
| Frequency Tolerance | ±30ppm |
| Series | CS20 |
| Height - Seated (Max) | 0.087" (2.20mm) |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |
| Frequency | 11.2896MHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 Ohms |