Citizen Finedevice Co., LTD. CM309S28.000MABJTR
Model
CM309S28.000MABJTR
Datasheet
CM309S28.000MABJTR PDF
Description
CRYSTAL 28.0000MHZ 18PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±30ppm
Series CM309S
Height - Seated (Max) 0.146" (3.70mm)
Ratings -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Frequency 28.322MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Packaging Digi-Reel®
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SOJ, 9.40mm pitch
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.488" L x 0.173" W (12.40mm x 4.40mm)
Frequency Stability ±50ppm