Citizen Finedevice Co., LTD. CM309S10.000MABJT
Manufacturer
Citizen Finedevice Co., LTD.
Model
CM309S10.000MABJT
Datasheet
CM309S10.000MABJT PDF
Description
CRYSTAL 10.0000MHZ 18PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SOJ, 9.40mm pitch
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.488" L x 0.173" W (12.40mm x 4.40mm)
Frequency Stability ±50ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±30ppm
Series CM309S
Height - Seated (Max) 0.146" (3.70mm)
Ratings -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Frequency 11.2896MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms