Citizen Finedevice Co., LTD. CM309S-32.768MABJTR
Model
CM309S-32.768MABJTR
Datasheet
CM309S-32.768MABJTR PDF
Description
CRYSTAL 32.7680MHZ 18PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.488" L x 0.173" W (12.40mm x 4.40mm)
Frequency Stability ±50ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±30ppm
Series CM309S
Height - Seated (Max) 0.146" (3.70mm)
Ratings -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Frequency 33MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode 3rd Overtone
Package / Case 4-SOJ, 9.40mm pitch