Citizen Finedevice Co., LTD. CFV206 76.810KAZF
- Manufacturer
- Citizen Finedevice Co., LTD.
- Model
- CFV206 76.810KAZF
- Datasheet
- CFV206 76.810KAZF PDF
- Description
- CRYSTAL 76.8100KHZ 12.5PF T/H
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | Cylindrical Can, Radial |
| Load Capacitance | 12.5pF |
| Size / Dimension | 0.075" Dia (1.90mm) |
| Frequency Stability | - |
| Type | kHz Crystal (Tuning Fork) |
| Frequency Tolerance | ±30ppm |
| Series | CFV-206 |
| Height - Seated (Max) | 0.244" (6.20mm) |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Frequency | 77.5kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 kOhms |