Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOD3T40P
- Manufacturer
- Alpha & Omega Semiconductor Inc.
- Model
- AOD3T40P
- Datasheet
- AOD3T40P PDF
- Description
- MOSFET NCH 400V 2A TO252
- Availability
- IN STOCK
Stock: 2341
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 40mOhm @ 4.3A, 4.5V |
| Series | - |
| Power Dissipation (Max) | 1.1W (Ta) |
| FET Type | N-Channel |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 14.5nC @ 4.5V |
| Vgs (Max) | ±8V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1160pF @ 10V |
| FET Feature | - |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 4.3A (Ta) |
| Part Status | Active |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 1.8V, 4.5V |