Abracon LLC. ABSM2-64.000MHZ-4-T
Model
ABSM2-64.000MHZ-4-T
Datasheet
ABSM2-64.000MHZ-4-T PDF
Description
CRYSTAL 64.0000MHZ 18PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Frequency 32.768kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 70 kOhms
Packaging Strip
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 2-SMD, No Lead
Load Capacitance 9pF
Size / Dimension 0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Frequency Stability -
Type kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency Tolerance ±20ppm
Series FC-135
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C