Abracon LLC. ABSM2-25.000MHZ-4-T
Model
ABSM2-25.000MHZ-4-T
Datasheet
ABSM2-25.000MHZ-4-T PDF
Description
CRYSTAL 25.0000MHZ 18PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Frequency 27MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SOJ, 9.40mm pitch
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Frequency Stability ±50ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±30ppm
Series ABSM2
Height - Seated (Max) 0.146" (3.70mm)
Ratings -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C