Abracon LLC. ABSM2-12.288MHZ-4-T
Model
ABSM2-12.288MHZ-4-T
Datasheet
ABSM2-12.288MHZ-4-T PDF
Description
CRYSTAL 12.2880MHZ 18PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Frequency Stability ±50ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±30ppm
Series ABSM2
Height - Seated (Max) 0.146" (3.70mm)
Ratings -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Frequency 14.31818MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Packaging Digi-Reel®
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SOJ, 9.40mm pitch
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)