Abracon LLC. ABMM2-64.000MHZ-E2-T
Manufacturer
Abracon LLC.
Model
ABMM2-64.000MHZ-E2-T
Datasheet
ABMM2-64.000MHZ-E2-T PDF
Description
CRYSTAL 64.0000MHZ 18PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case HC-49/US
Load Capacitance 20pF
Size / Dimension 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Frequency Stability ±50ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±30ppm
Series HCM49
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Ratings -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Frequency 3.579545MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 200 Ohms