Abracon LLC. ABM8-24.000MHZ-B2-T3
Manufacturer
Abracon LLC.
Model
ABM8-24.000MHZ-B2-T3
Datasheet
ABM8-24.000MHZ-B2-T3 PDF
Description
CRYSTAL 24.0000MHZ 18PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Frequency 8MHz
Packaging Digi-Reel®
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Stability ±30ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±30ppm
Series ABM3C
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C