Abracon LLC. ABM7-50.000MHZ-D2Y-F-T
Manufacturer
Abracon LLC.
Model
ABM7-50.000MHZ-D2Y-F-T
Datasheet
ABM7-50.000MHZ-D2Y-F-T PDF
Description
CRYSTAL 50.0000MHZ 18PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Frequency Stability ±50ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±30ppm
Series ABLS
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Frequency 40MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms