Abracon LLC. ABM3C-16.000MHZ-KV-T
Manufacturer
Abracon LLC.
Model
ABM3C-16.000MHZ-KV-T
Datasheet
ABM3C-16.000MHZ-KV-T PDF
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 3-SMD, No Lead
Load Capacitance 9pF
Size / Dimension 0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Frequency Stability -
Type kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency Tolerance ±20ppm
Series FC-13D
Height - Seated (Max) 0.015" (0.38mm)
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Frequency 32.768kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 75 kOhms