Abracon LLC. ABM2-12.288MHZ-D4Y-T
Manufacturer
Abracon LLC.
Model
ABM2-12.288MHZ-D4Y-T
Datasheet
ABM2-12.288MHZ-D4Y-T PDF
Description
CRYSTAL 12.2880MHZ 18PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 2-SMD, No Lead
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.315" L x 0.177" W (8.00mm x 4.50mm)
Frequency Stability ±30ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±30ppm
Series ABM2
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Frequency 8.192MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms