Abracon LLC. ABLS3-4.096MHZ-D4Y-T
Model
ABLS3-4.096MHZ-D4Y-T
Datasheet
ABLS3-4.096MHZ-D4Y-T PDF
Description
CRYSTAL 4.0960MHZ 18PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case HC-49/US
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Frequency Stability ±30ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±30ppm
Series ABLS3
Height - Seated (Max) 0.102" (2.60mm)
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Frequency 4.9152MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 180 Ohms