Abracon LLC. ABLS-40.000MHZ-K4F-T
Model
ABLS-40.000MHZ-K4F-T
Datasheet
ABLS-40.000MHZ-K4F-T PDF
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 18PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Series CM309S
Height - Seated (Max) 0.146" (3.70mm)
Ratings -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Frequency 64MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode 3rd Overtone
Package / Case 4-SOJ, 9.40mm pitch
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.488" L x 0.173" W (12.40mm x 4.40mm)
Frequency Stability ±50ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±30ppm