Yageo YC162-FR-0718K2L
Manufacturer
Yageo
Model
YC162-FR-0718K2L
Datasheet
YC162-FR-0718K2L PDF
Description
RES ARRAY 2 RES 18.2K OHM 0606
Attribute Name Attribute Value
Circuit Type Isolated
Supplier Device Package -
Mounting Type Surface Mount
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Number of Pins 4
Package / Case 0606, Convex
Size / Dimension 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Power Per Element 62.5mW
Resistance (Ohms) 18.7k
Series YC162
Number of Resistors 2
Packaging Tape & Reel (TR)
Resistor-Ratio-Drift -
Tolerance ±1%
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 155°C