Yageo RT0805DRD075R1L
Manufacturer
Yageo
Model
RT0805DRD075R1L
Datasheet
RT0805DRD075R1L PDF
Description
RES SMD 5.1 OHM 0.5% 1/8W 0805
Availability
IN STOCK
Stock: 10000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Number of Terminations 2
Tolerance ±1%
Supplier Device Package 0805
Resistance 200 mOhms
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Composition Thick Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Base Part Number CRL0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series CRL
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)