Yageo CFR-25JR-52-7M5
Manufacturer
Yageo
Model
CFR-25JR-52-7M5
Datasheet
CFR-25JR-52-7M5 PDF
Description
RES 7.5M OHM 1/4W 5% AXIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 5000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Power (Watts) 0.167W, 1/6W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Series MFR
Number of Terminations 2
Features -
Supplier Device Package Axial
Packaging Tape & Box (TB)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Tolerance ±1%
Resistance 22.1 kOhms