Yageo CFR-25JR-52-1M2
Manufacturer
Yageo
Model
CFR-25JR-52-1M2
Datasheet
CFR-25JR-52-1M2 PDF
Description
RES 1.2M OHM 1/4W 5% AXIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 5000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient -1500ppm/°C
Resistance 7.5 MOhms
Composition Carbon Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Series CFR
Operating Temperature -55°C ~ 155°C