Yageo CFR-12JR-52-6R2
Manufacturer
Yageo
Model
CFR-12JR-52-6R2
Datasheet
CFR-12JR-52-6R2 PDF
Description
RES 6.2 OHM 1/6W 5% AXIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 5000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Cut Tape (CT)
Supplier Device Package Axial
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient 0/ -850ppm/°C
Resistance 200 kOhms
Composition Carbon Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) -
Series CF
Operating Temperature -55°C ~ 155°C