WeEn Semiconductors NXPSC10650XQ
Model
NXPSC10650XQ
Datasheet
NXPSC10650XQ PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220F
Attribute Name Attribute Value
Capacitance @ Vr, F 1.5pF @ 0V, 1MHz
Supplier Device Package SC-90
Reverse Recovery Time (trr) 4ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 500nA @ 80V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Current - Average Rectified (Io) 250mA (DC)
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Series Automotive, AEC-Q101, BAS16
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25V @ 150mA