WeEn Semiconductors NXPSC10650DJ
Model
NXPSC10650DJ
Datasheet
NXPSC10650DJ PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 650V 10A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Capacitance @ Vr, F 300pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package TO-220F
Reverse Recovery Time (trr) 0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 250µA @ 650V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650V
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 10A
Series -
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7V @ 10A