WeEn Semiconductors NXPSC08650DJ
- Model
- NXPSC08650DJ
- Datasheet
- NXPSC08650DJ PDF
- Description
- DIODE SCHOTTKY 650V 8A DPAK
|---|---|
| Capacitance @ Vr, F | 260pF @ 1V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-220F |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 230µA @ 650V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650V |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Series | - |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 8A |