WeEn Semiconductors NXPSC08650BJ
- Manufacturer
- WeEn Semiconductors
- Model
- NXPSC08650BJ
- Datasheet
- NXPSC08650BJ PDF
- Description
- DIODE SCHOTTKY 650V 8A D2PAK
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Capacitance @ Vr, F | 260pF @ 1V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 230µA @ 650V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650V |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Series | - |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 8A |