WeEn Semiconductors NXPSC06650XQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Model
NXPSC06650XQ
Datasheet
NXPSC06650XQ PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 650V 6A TO220F
Attribute Name Attribute Value
Series -
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7V @ 8A
Diode Type Silicon Carbide Schottky
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Capacitance @ Vr, F 260pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package D2PAK
Reverse Recovery Time (trr) 0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 230µA @ 650V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650V
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 8A