WeEn Semiconductors NXPSC06650DJ
- Model
- NXPSC06650DJ
- Datasheet
- NXPSC06650DJ PDF
- Description
- DIODE SCHOTTKY 650V 6A DPAK
|---|---|
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 650V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650V |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A |
| Series | - |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 6A |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab |
| Capacitance @ Vr, F | 190pF @ 1V, 1MHz |