WeEn Semiconductors NXPSC06650BJ
- Manufacturer
- WeEn Semiconductors
- Model
- NXPSC06650BJ
- Datasheet
- NXPSC06650BJ PDF
- Description
- DIODE SCHOTTKY 650V 6A D2PAK
|---|---|
| Capacitance @ Vr, F | 190pF @ 1V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 650V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650V |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A |
| Series | - |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 6A |