WeEn Semiconductors NXPSC04650XQ
- Model
- NXPSC04650XQ
- Datasheet
- NXPSC04650XQ PDF
- Description
- DIODE SCHOTTKY 650V 4A TO220F
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Capacitance @ Vr, F | 190pF @ 1V, 1MHz |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 650V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650V |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A |
| Series | - |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 6A |