WeEn Semiconductors NXPSC04650BJ
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Model
NXPSC04650BJ
Datasheet
NXPSC04650BJ PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 650V 4A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Current - Reverse Leakage @ Vr 170µA @ 650V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650V
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 4A
Series -
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7V @ 4A
Diode Type Silicon Carbide Schottky
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Capacitance @ Vr, F 130pF @ 1V, 1MHz