WeEn Semiconductors BYV30B-600PJ
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Model
BYV30B-600PJ
Datasheet
BYV30B-600PJ PDF
Description
DIODE GEN PURP 600V 30A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 30A
Series -
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8V @ 30A